Backend

Localhost’ta ASP scriptleri çalıştırmak

6 Eki 2018
yzr: Hakkı Cengiz

Herkese selammlar uzun süredir adam akıllı yazı atmıyordum. Yelkovan beşi akrepse altıyı gösterirken Türkçe kaynaklarda anlatımının pek bulunmamasına şaşırdığım bir konuya ASP'ye ve onun Localhost'a kurulumuna değineceğim. Tabi bu zamana kadar hiç ilgi alanıma girmeyen asp ne oldu da bir anda ilgimi çekti bi diye soracak olursanız: her yazılım dilinin reklamını getirdiği kolaylıklardan önce o dilde kodlanmış ürünler yapıyor olması. Yani anlayacağınız ben de bi scripte dalıp geldim buralara (:

Nedir bu ASP?

ASP (Active Server Page), Microsoft'un ürünü olan sunucu yazılımları içerisinde kullanılan bir programlama dilidir. Bu programlama dili içerisinde HTML sayfasıyla birlikte ASP çalıştırılarak dosyanın içerisinde küçük scriptlere yer verilebilir. ASP dosyasındaki komutlar sunucu tarafından daha henüz kullanıcıya sonuç sayfası aktarılmadan önce okunur ve nihai olarak sonuç sayfası kullanıcılara aktarılır.

Ne Haldedir?

ASP, Microsoft Internet Information Server (IIS)'in bir ürünü olmasına karşın komutların sonuçları HTML ile birlikte sayfaya aktarıldığı için tüm web tarayıcıları ve tüm işletim sistemleri tarafından görüntülenebilir. Uzun bir süre boyunca en yaygın olarak kullanılan programlama dilleri arasında yer alan ASP artık günümüzde eskisi kadar popüler değil. Zira Asp artık yavaşça yerini yeni bir sürümü olan Asp.Net'e bırakmaktadır.

Asp

ASP Dersleri ve ASP Öğrenme

ASP.Net ile birlikte ASP programlama dilinin artık yavaştan pabucunun dama atıldığını söyleyebilmemiz mümkün. Yine de web dünyası üzerinde hala azımsanamayacak bir kitle ASP ile oluşturulmuş olan web sitelerini ve yazılımlarını kullanmaya devam ediyor. ASP öğrenmek için atacağınız ilk adım hangi kaynaklardan faydalanabileceğinizi bulmak olacaktır. Şayet İngilizce gibi evrensel olarak içerik üretilen bir alanda yabancı dili iyi derecede anlayabiliyorsanız, birçok yazılım dilini öğrenmek için kullanılan bir site olan w3schools.com/asp internet adresini deneyebilirsiniz.

Eğer İngilizceniz yoksa tercih edebileceğiniz iki farklı yol daha bulunuyor. Bunlardan ilki kitaplar ve online kaynaklar üzerinden devam ederek kendinizi Asp konusunda yetiştirmek. Zafer Demirkol'un ASP ile Web Programcılığı ve Elektronik Ticaret gibi kitaplar Asp öğrenmeye başlamak için ilk adım olabilir. Bunların dışında kalan diğer yol ise ASP eğitiminin verildiği bir kursa giriş yaparak ortalama 400 saat eğitimi tamamlamak. (400 saat MEB sertifikası için gerekli olan şarttır.)

not:wmaraci.com/nedir/asp

Gelelim Localhost Kurulumuna:

KISA YOL:

 

ZOR YOL:

Windows 10 için:

 • Öncelikle Microsoft Internet Information Server (ISS)'yi kuralım. Bunun için;
  Arama kısmından "Denetim Masası" > "Programlar" > "Windows Özelliklerini Aç veya Kapat" a tıklayalım. Ardından "Internet Information Services" > "World Wide Web Hizmetleri" >
 • "Uygulama Geliştirme Özellikleri" altında [ "ASP", "ASP 3.5", "ASP 4.7" ve "Uygulama başlatma" ] seçeneklerini seçili hale getiriyoruz.
 • "Genel HTTP Özellikleri" e geldiğimizde [ "HTTP Hataları", "Statik İçerik", "Varsayılan Belge" ] (burada statik içerik javascript dosyalarımızı çağırdığımızda çalışmalarına izin veriyor.)
 • "Web Yönetimsel Araçları" altına geldiğimizde "ISS 6 Yönetim Uyumluluğu" haricinde hepsini seçelim.
 • Benim bu seçenekleri seçmemin nedeni minimize etmekten, çalışma alanını daraltmaktan geçiyor. Siz isterseniz hepsini aktive edebilirsiniz.
 • ve OK diyelim. Windows Update ile indirme isterse indirerek devam. Kurulumumuz bu kadar.
 • Şimdi başlat > tüm programlar'dan  "Windows Yönetimsel Araçları" klasöründe Internet Information Server (ISS) Yöneticisi'ni bulabiliriz.

İleri Aşamada:

 • Internet Information Server (ISS) Yöneticisi'ni açalım.
 • "Siteler" > "Default Web Site" kısmında sağdan "Gelişmiş Ayarlar..." altındaki Fiziksel Yol kısmında ASP çalışma klasörünüzü seçin ve kaydedin.
 • Orta Alanda ISS altındaki ASP'yi açalım ve;
  "Derleme" > "Hata Ayıklama Özellikleri" > "Hataları Tarayıcıya Gönder" e çift tıklatıp false'yi true'ye dönderelim ki bu ayar ile birlikte hatamızın nereden geldiğini net biçimde tarayıcıdan görelim.
  Yine aynı yerde "Davranış" altında "Üst Yolları Etkinleştir" seçeneğini de true yapalım.
 • "Default Web Site" kısmında sağdan bu sefer "Temel Ayarlar..." ı açalım. (Ben seç kısmında kullanmak istediğimiz sürümü seçelim v2 classic işimizi görür) "Ayarları sına" dediğimizde Yetkilendirme'de problem olduğunu göreceksiniz. O problemi gidermek için:
  "Uygulama Havuzları" > Kullandığınız sürümü seçip sağdan "Gelişmiş Ayarlar..." a girelim. "İşlem Modeli" > "Kimlik" kısmındaki "..."ya tıklayıp "Özel Hesap" ayarla dan windows kullanıcı adı ve şifrenizi girin.
 • İşlem tamam artık Localhost'ta takılalım.

 

1 Yorum

 • Güncelleme:
  – cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/08/iis-7-uzerinde-phpmyadmin-kurulumu.aspx

  – eyurtsever.com/index.php/windows-10-iis-kurulumu-resimli-anlatim

  – renklikodlar.net/DERSLER/Internet_Information_Services_IIS_kurulumu

  hakkatten çooook uzun yoldan gitmişim.

  6 ay önce
 • Bi yoruma ne dersin ?

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir