Kapı Kontrol Teorisi

Mobil Mod2 Aralık 2017 tarihinde Hakkı Cengiz yazmıştır.

wall ve melzack'ın 1965'te ileri sürdüğü ağrı duyusunun diğer duyuları devreye sokarak bastırılmasını açıklayan teoridir.

Teorinin mantığı;
Ağrı ile ilgisi olmayan sinir akımlarının -dikkatini başka yöne yönlendirilmesi- beyne ulaşmaya çalışan ağrı akımları -baş ağrısı*- ile yarışması. yani zihin ağrıyı bastıracak bir şeylerle uğraşıyor.

Misal:
Yüksek derecede bir ağrıyı orta dereceli bir ağrı oluşturarak önceki ağrı hissini azaltmaya çalışmak, dizi vurunca ovalamak,
Özellikle sırtta ağrılı noktaya uzun süre baskı uygulamanın ağrıyı azaltması da bu teori ile açıklanır.

3 yorum

Hakkı Cengiz

1 sene önce

Bir başka açıklaması;
ağrı duyusunun diğer duyuları devreye sokarak bastırılmasını açıklayan teoridir.

medulla spinalis*te substantia gelatinoza adı verilen bölgede bulunan kapı hücreleri, gelen ağrı duyusunu presinaptik inhibisyon yoluyla inhibe edebilme özelliğine sahiptir. söz konusu bu hücreler kalın çaplı duyu nöronlarına hassastır. kuvvetli iç uyaranlarla devreye sokulan kalın çaplı nöronlar kapıyı kapatır. bu sayede t*hücrelerinin iletimi engellenir, ağrı duyusu ortadan kalkar.

kapı hücrelerini devreye sokabilmek için kalın çaplı nöronları uyarıcı birçok yöntem günümüzde fizik tedavide kullanılmaktadır.

Hakkı Cengiz

1 sene önce

bambaşka bi örnekte de;
bir yerimizi çarpınca o bölgeyi sıvazlamamız, dişimiz ağrırken elimizin çenemizde durması gibi istemsiz yapılan hareketlerin aslında ağrıyı geçirmek için olduğunu açıklayan teoridir.
ağrıyan bölgeye ağrı dışında bir duyu girdisi verildiğinde sinirler bunu da beyne iletmek isteyecek ve taşınan ağrı duyusu azaltacaktır.
ağrı, ısı, sıcaklık gibi duyular farklı liflerle beyne taşınsa da beyinde ulaştıkları alan ve beyne giden yollar sınırlıdır. bir duyu gelince diğeri baskılanır, kapı ardına alınır.
kapı kontrol mekanizması yalnızca ağrı değil diğer duyular için de geçerlidir. mesela tuvalet spreyleri kötü kokuyu ortadan kaldırmaz onun yerine daha yoğun bir koku beyne iletilirken ilkinin baskılanmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFTR WP Grubu

FTR Ders Notları WP Grubu

Dost Siteler

Etiketler

Son Yorumlar

  • Hakkı Cengiz : Tüm linkler yenilendi arkadaşlar
  • ulaş : 404 - sayfa bulunamadı diyor hocam lütfen yardım
  • Hakkı Cengiz : Bu temanın her hangi bi sürümü yok wordpress'te, html bi tasarımdı adı (Night Vision) wordpress'e kodladım. Dilerseniz fb'tan ulaşın konuşalım fb.com/hkkcngz
  • HARUN ALP : Temayı benimle paylaşma şansınız var mı ?
  • Mustafa : Çok faydalı bir site olmuş emeği geçen herkese teşekür ederim
Özlü Söz